Během jara tak nějak postupně vyplynulo, že se v letošní sezóně zaměřím spíše na kratší než delší trasy. Postupně jsem tak absolvoval tři trailové závody: v březnu trailovou desítku kolem Chlumu, v dubnu krásný závod Brdský kros v rámci seriálu Inov-8 Krosový pohár. Pak – po výpadku kvůli vleknoucí se chřipce – jsem na konci června ještě absolvoval závod Běhej lesy Slavkovský les. Plány na podzim jsem nechával otevřené, neboť právě v červnu vyšlo najevo, že se v září budeme stěhovat do Dánska.

Již v lednu jsem začal používat tepovku (pořídil jsem hrudní pás ke svým Garminům) a začal tedy trochu metodičtěji než dřív zařazovat různé typy běhů:

Během léta jsem začal pokukovat po možných závodech pro podzimní část sezóny. Po něčem, kde bych mohl zůročit to, že jsem sice během tohoto roku nekomuloval kdovíjakou kilometráž (k 18. září to dohromady dává 1423 kilometrů), ale že zde byla ta tempová různorodost.

V hlavě mám již od jara 2 hlavní běžecké cíle této sezóny, které jsem si však zatím nikam nenapsal, tak to na poslední chvíli zkusím dohnat ještě tady:

Stale věřím, že oba cíle jsou pro letošek realistické. Co se týče desítky, tak tu mám již od loňska za 40:42 (zde). Pětku jsem již letos v dubna dal za 19:15 (zde) a od té doby ještě několikrát pod 20, takže se zdá že tu už moc nechybí. Jen stále nemám úplně vymyšleno, jak a kdy to přesně provést. Nejspíš si prostě jednou půjdu zaběhat, budu se cejtit dobře, tak to zkusím.

Co se týče půlmaratonu, tak tam se teprve v posledních dnech urodil jasný plán: 13. září jsem se totiž přihlásil na 1900 Halvmarathon, což je jeden z menších aarhuských půlmaratonů, který se koná v sobotu 28. září.

Půlmaraton jsem loni bez nějaké zvláštní přípravy a v ne uplně dobrý den zaběhl za 1:36:12 (zde, shoudou okolností taky na konci září). Teď bych řekl, že můj typ tréninku je celkem vhodný právě na půlmaraton, a že by to tedy mohlo být výrazně lepší.

Včera jsem proto absolvoval klíčový trénink, který mi myslím dává docela dobrou šanci to dát. Vyrazil jsem přímo na trasu závodu a vyzkoušel zde stupňovaný tempový běh v následující podobě:

Dohromady tedy hezkých 18 km a přes hodina nad hranicí aerobního prahu.

Na půlmaraton pod 1:30:00 je potřeba tempo @4:19. S absolvovaným tréninkem vidím, že můžu cílit na to se během závodu pohybovat někde mezi 4:15 a 4:19 a že by to tedy mohlo jít, ale uvidíme, jaké budou poslední dny přípravy a co udělá psychika. Mám před sebou hezkých 10 dní!